Fırında Patates Kızartması Tarifi

Fırında Patates Kızartması Tarifi

Bu tarifte sizlere kadın.net in yemek tarifleri bölümü olarak fırında patates kızartması tarifi vereceğiz. Fırında kızartma tarifleri tava da ya da fritözde yaptığımız kızartmaya göre daha sağlıklı olmaktadır. Patates kızartması kalori ve sağlık açısından dikkat etmemiz gereken patates yemeklerinden biridir. Biz fırında patates kızartma yaparken bu sağlık ayrıntısına da dikkat ederek sadece bir kaşık yağ ile patates kızartma yaptık ve fırında patates kızartması da tavada patates kızartması tarifi kadar leziz bir tada sahip oluyor. Bunun için de fırında kızartma tarifimizi denemenizde fayda var. Fırında patates yemeği tarifleri içinde patates kızartması tarifleri sağlıklı olduğu gibi çokta pratik bir yapılışa sahiptir. Fırında patates kızartması yapabileceğimiz gibi fırında patates köfte ya da fırında tavuklu patateste yapabiliriz. Fırında tavuk patates yapabildiğimiz gibi sadece fırında tavuk kızartma da yapabiliriz. Bu fırında karışık kızartmalardan köfte patates birbirine çok yakıştığı birbirini tamamladığı kadar tavuklu patates fırında da bir o kadar lezzetli ve hafif bir tada olur. Karışık kızartma tariflerinin lezzeti bambaşka oluyor tabi. Ama kızartmalarımızı fırında yaptığımızda hem lezzeti nefis oluyor hem de sağlığımızı korumuş oluyoruz. Az yağlı fırında patates kızartmamızı gönül rahatlığıyla yiyebiliyoruz. Bu bizim tarifimiz olan fırında patates kızartması kadar tavuk kızartması içinde geçerli bir durum. Fırında köfte ve fırında tavuk çok daha hafif sağlıklı ve lezzetli olur. Fırında patates tarifleri arasında en popüleri patates kızartmasıdır. Çünkü hem çok lezzetli ve cezbedici hem de kolay yapılan bir yemektir patates kızartması. Fırında patates tarifimiz tavada yapılan kızartmadan çok daha pratik olacak. Sebebi de yağla uğraşmayacak olmamız ve en güzel yanı da zaten bir kaşık yağla kızartılmış olan patatesler çok yağlı olmayacak ve biz yağ temizlemekle uğraşmayacağız. Fırında patates kızartması tarifini Oktay usta da susamlı olarak yapmıştır.

Fırında Patates Kızartması Tarifi için Malzemeler

Yarım kg patates
Yarım çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı kekik
Yarım çay kaşığı acı toz biber
2 diş sarımsak
2 yemek kaşığı zeytinyağı

firinda patates kizartmasi tarifi

Fırında Patates Kızartması Tarifi

Aşama 1

Fırında patates yapmak için önce patateslerimizi soyuyoruz.

Aşama 2

Biz beş adet orta boy olarak belirttik fakat siz istediğiniz miktarda kendinize göre patates soyabilirsiniz.

Aşama 3

Patateslerimizi soyduktan sonra elma dilimi şeklinde dilimliyoruz ve dilimlediğimiz patateslerimizin üzerine yarım çay kaşığı tuzumuzu ilave edip arkasından bir çay kaşığı acı toz biberimizi ve bir tatlı kaşığı pul biberimizi de ilave ediyoruz.

Aşama 4

Sonra bir yemek kaşığı yağımızı da üzerine gezdiriyoruz ve bir diş sarımsağımızı üzerine rendeliyoruz. Videolu elma dilimli patates kızartması tarifimizde gördüğünüz gibi malzemelerimizin hepsini karıştırmaya başlıyoruz.

Aşama 5

Karıştırdıktan sonra patateslerimizi tepsimizin içine dizip fırınımızı 5 dakika önceden 200 C ye getiriyoruz ve 5 dakika sonra ısınmış olan fırınımızın içine patates kızartmalarımızı sürelim.

Aşama 6

Fırında patates kızartması yaklaşık 45 dakika sonra nar gibi kızarmış olacaktır. Nar gibi kızarmış patateslerimizi fırından çıkarıp afiyetle yiyebiliriz. Bu lezzetli ve hafif patates kızartması tarifimizi beğenmenizi umuyoruz. Afiyet olsun.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica