Sele Zeytin Yapımı Tarifi

Sele Zeytin Yapımı Tarifi

Geçen gün annemde kahvaltıya davetliydik. Sofraya her zamanki gibi zeytinleri de koymuştu. Çok lezzetliydi. Annemden tarifini aldım ve evde ilk defa kendim yaptım. Çok lezzetli ve çok pratik. Sizde mutlaka denemelisiniz.

Sele Zeytin Yapımı Tarifi için malzemeler

5 kilo yeni toplanmış siyah zeytin
3 su bardağı iri salamura tuzu

Sele Zeytin Yapımı

Sele Zeytin Yapımı Tarifi

Öncelikle 3 tane 5 litrelik bidon alıp yıkayarak kullanıma hazırlıyoruz.
Bunun yerine elinizde varsa sıvı yağ şişesi de kullanabilirsiniz.
Zeytinleri sakın yıkamayın. Zeytinleri 3 kaba eşit olarak koyuyoruz üzerlerine de tuzları eşit şekilde paylaştırıp koyuyoruz. Önemli bir nokta da bidonları tam doldurmuyoruz. Yarım bırakıyoruz. Balkonumuza koyuyoruz. Her gün gelip geçerken, aklımıza geldikçe bidonları alt üst ederek sallayalım.
Yaklaşık 15-20 gün sonra zeytinler sulanmaya başlıyacak. Bu biriken zeytin suyunu asla bidonda bekletmemeliyiz. Bu acı suyu ortalama 2-3 günde bir boşaltmamız gerekli. Bir süre geçince zeytinlerin rengi değişerek morarmaya başlayacak. Sakın korkmayın. Acı sularının çıkması bittiğinde zeytinler tekrar eski rengini alıp siyahlaşacak. İçindeki acı sular çıktıkça zeytinlerin üzeri kırışmaya başlıyor bu da zeytinlerin yavaş yavaş olduğu anlamına geliyor.
Kısaca özetlememiz gerekirse,
Kattığımız tuzlar eriyip yok olana kadar her gün sallıyoruz. Ve 2-3 günde bir içinde biriken acı suyunu süzmeyi unutmuyoruz. Tek yapmamız gereken bu.
Yaklaşık 2,5-3 ay devam ediyor bu işlem. Zeytinler olduktan sonra da büyük bir kaba koyup bol su ile yıkayalım. Yıkadığımız zeytinleri de tepsilere boşaltıp güneş bir yerde 3-4 gün kuruması için bırakıyoruz.
1 çay bardağı sıvı yağ ile 1 tane limonun suyunu sıkıp iyice karıştıralım. Zeytinleri kaplarına koyabiliriz. Zeytinler artık yemeye hazır.
Afiyet olsun.

Yorumlar

  1. Hakkik dedi ki:

    5kg zeytine 3su bardağı tuz az değil mi? Üstelik biriken suyu surekli boşaltılması tuz az gelip acı kalmaz mı zeytinler?
    5kg zeytine 5 su bardağı tuz ve yaklaşık 1 ay sonra biriken acı ve tuzlu suyu döküp (bir kez) ve yazdığınız gibi işlem yapınca nötur ne tuzlu ne de acı olmayan zeytin elde ediyorum. 1kg zeytine 90gr kalın tuz kullanıyorum.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica