Hünkar Beğendi Tarifi

Evet, Kadın.Net’in değerli ziyaretçileri şimdi sizlere et ve patlıcanın buluşup ortaya çıkardığı en güzel lezzetin tarifini vereceğim. Yazarken bile canım çekti olsa da yesek yani. Hele bir de etimiz şöyle bol yağlı ağızda dağılacak kıvama gelmişse hiçbir lezzet yemeğimizle yarışamaz. Bu yemeğin bir Osmanlı yemeği olduğunu zannediyordum ama aslı öyle değilmiş. Bir Fransız yemeğiymiş daha doğrusu bir Fransız sosu imiş. İlk olarak sultan Abdülaziz zamanında yani 19. yüz yılda padişah Fransız kralı Napolyon’u ziyarete etmek için Fransa’ya seyahate gider. O dönemde kraliçeye aşık olduğu söylenir. Padişah İstanbul’a döndükten sonra Napolyon’u iade-i ziyaret için davet eder. Ancak İstanbul payitahta kendisi gelemeyen Napolyon, kendi yerine kraliçeyi gönderir. Bu esnada Hünkarımız, heyecanından dolayı yapılan hiçbir yemeği beğenmez. Kraliçe İstanbul payitahta gelirken beraberinde Fransız bir aşçı da getirir. Fransız imparatoriçesi tarafından sarayımızı ziyarete gelirken getirilen aşçı Osmanlı mutfağında yaptığı beşamel sosu, Türk aşçının dikkatini çeker. Ve közlediği patlıcanların üstüne döker. Bir akşam yemeği yenirken bu yemek sarayda masaya getirilip getirilmemesi konusunda tartışma yapılır ve sonuç olarak sofraya getirilir. Hünkarımız ise bu yemeği aşırı derecede beğenir.. Ve hünkarımız çok beğendiği için adı bu şekilde kalmış. Aşkları ise kavuşamadan yarım kaldı.

Ali Nazik ve Hünkar Beğendi Farkı Nedir?

Görünüşü ve yapım biçimi olarak hünkar beğendi ve Ali Nazik Kebabı birbirine oldukça benzer. Alinazik kebabında beşamel sos yerine süzme yoğurt  kullanılmaktadır.

Hünkar Beğendi için Gerekli Malzemeler

Yarım kilogram kuşbaşı
4 yemek kaşığı sıvı yağ
1 kilogram patlıcan
100 gram kaşarpeyniri
3 yemek kaşığı un
2 bardak süt
3 yemek kaşığı margarin
Tuz ve karabiber

Hünkar Beğendi Tarifi

Hünkar Beğendi Nasıl Yapılır

Bir tencereye küp küp doğranmış soğanlarımızı koyup az yağ ile kavuralım. Etlerimizi de ekleyerek bir süre daha kavuralım. Arkasından tuz ve karabiberi ekledikten sonra etlerin üzerini geçecek kadar su ilave eldim. Öbür taraftan patlıcanları bıçakla birkaç yerinden deldikten sonra ocağın üzerinde közleyelim. Patlıcanlarımız közlenip soğuduktan sonra kabuklarını soyalım. Minik mink patlıcanlarımız doğradıktan sonra bir tencerede margarinimiz ve unumuzu kavuralım. Patlıcanları da ilave ettikten sonra yavaş yavaş sütü ekleyelim. Kıvamına geldikten sonra altını kapatalım. Altını kapatır kapatmaz rendelediğimiz kaşarları ekleyelim. Kaşarı da ekledikten sonra iyice karıştırıp servis tabağına alalım. Üzerine de kavurduğumuz etleri koyup servis edelim. Afiyet Olsun

Alt Kategoriler:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica