Diyet Kedi Dili Meyveli Pasta Tarifi

Diyet Kedi Dili Meyveli Pasta Tarifi

Merhaba Diyet Kedi Dili Meyveli Pasta Tarifi ile sizlerleyiz, diyet yapanlar ve diyabetliler için harika bir pasta tarifi. Biraz el oyalayıcı gibi görünse de yapımı çok zevkli olan bu pastayı diyabetli çocukları olan anneler mutlaka yapmalı. Biliyorsunuz diyabet hastaları için yapılan fazlaca ürünler yok. Türkiye genelinde toplasak 5 tane pastane anca vardır. Böyle olunca bir noktada tıkanma oluyor ya çocuklar mahrum kalıyor bu lezzetlerden, ya da kaçamaklar oluyor ki bu sağlık acısından çok tehlikeli.  Bu aşamada annelere çok iş düşüyor, araştırıp bilinçlenmeliler ki bilinçlendirsinler.  Formda kalmak isteyen takipçilerimizde gönül rahatlığı ile Diyet Kedi Dili Meyveli Pasta tarifini uygulayabilirler. Diyet katagorimizden istedikleri tariflere ulaşabilir, denenmiş yemekler hazırlayabilirler. Afiyetle, kolay gelsin…
Önce pastada kullanılacak kedi dili bisküvileri aşağıdaki tarife göre hazırlanır.
Kedi Dili Bisküvi Malzemeleri:
150 gr. tatlandırıcı
10 adet yumurta akı
10 adet yumurta sarısı
100 gr. yulaf unu
60 gr. çavdar unu
40 gr. soya unu
Kedi Dili Bisküvi Yapılışı:
Yumurta beyazı ve tatlandırıcı mikserde çırpılara kabartılır. Yumurta sarıları bir kenarda kabartılmadan çırpılır ve bu karışıma un elenerek eklenir ve karıştırılmaya devam edilir. Hazırlanmış un ve yumurta sarısı karışımı, kabarmış yumurta beyazına tahta kaşık yardımıyla yavaş bir şekil ilave edilir. Bu işlem yavaş bir şekilde yapılmazsa yumurta beyazı sönecektir. Hazırlanan kedi dili hamurun 1/3’ü krema torbası yardımıyla, fırın kağıdının üzerine uzun oval kedi dilleri şeklinde sıkılır. Hamurun kalan kısmı hazırlanacak olan pasta için, pandispanya keki yerine kullanılacaktır. Bunun için 3 adet 20 cm çapındada daire şeklinde kedi dili hamuru, fırın kağıdının üzerine krema torbası yardımıyla dökülür. Hazırlanan hamurlar pişmek üzere 140 derece fırına verilir. Üzeri pembeleşince pişme işlemi tamamlanmıştır.
Ardından kedi dili bisküviden hazırlanan keki ıslatmak için sos hazırlanır.
Islatma sosunun malzemeleri:
145 gr. su
45 gr. meyve
3C gr. tatlandırıcı
Islatma sosunun yapılışı:
Tüm malzemeler karıştırılarak kaynatılır ve soğuyunca bir, fırça yardımıyla kekleri ıslatmak için kullanılır.
Ardından pastada kullanılacak ekler kreması hazırlanır.
Ekler kreması malzemeleri:
1000 gr. light süt
170 gr. tatlandırıcı
160 gr. tam buğday unu
1 adet yumurta
5 gr. vanilya
100 gr. light margarin (veya 100 gr. beyaz şekersiz çikolata)

kedi dili meyveli pastam

Ekler kremasının hazırlanması:
Tatlandırıcı 2 eşit parçaya bölünür. Tatlandırıcının yarısı, ayrı bir kapta yumurta ile çok kabartılmadan çırpılır. Bir köşeye daha sonra kullanılmak üzere koyulur. Tatlandırıcının diğer yarısı 1000 gr süt ile kaynatılır. Kaynayınca ocağın altı kapatılır. Tatlandırıcı ile beraber kaynatılmış 1000 gr sütün 1/3 miktarı ayrılır. Ayrılmış 1/3 oranındaki sütün el yakmayacak sıcaklığa gelene kadar soğuması beklenir.
El yakmayacak sıcaklığa geldiğinde, diğer kapta ayırmış olduğumuz çırpılmış yumurtaya eklenir ve çırpıcı yardımıyla birbirine karışması sağlanır. Çırpılmış yumurta ve süt ile hazırlanmış bu karışıma, biraz daha soğuduktan sonra, 260 gr. un ve 5 gr. vanilya elenerek eklenir. Çırpıcı yardımıyla, tüm malzemelerin homojen bir şekilde karışması sağlanır. Diğer tarafta bekleyen 3/2 oranındaki süt tekrar kaynatılmak üzere ocağa koyulur. Süt henüz kaynamaya başlarken diğer taraftaki yumurtalı karışım yavaş yavaş süte eklenir. Bu sırada sert bir yumurta çırpacağı ile hzlıca karıştırılmaya başlanır. Süt kaynadıkça bu karışım koyul aşacaktır ve eğer hızlı karıştırmazsanız dibi tutar. Bu yüzden mümkünse başka bir kişiden yardım alarak onun tencereyi tutması sağlanır. Siz de bu arada hızlıca karıştırabilirsiniz. Hazırlanan karışım iyice katı bir krema haline gelince ocaktan alınır. Sıcak halde bulunan krema, tencerenin içerisinde bekletilmeden, mermer mutfak tezgahının üzerine yayılarak çabuk soğuması ve tencerenin ısısı ile yanmaması sağlanır. Tencerenin dibinde yanmış bir yüzey olabilir onu bu kremaya kesinlikle eklememek gerekir. Kremanın el yakmayacak sıcaklığa gelene kadar soğuması beklenir. Bu sıcaklığa ulaştığında, tercihe göre tarifteki miktarda light margarin ya da beyaz çikolata eklenir. Bu esnada krema karıştırılarak, light margarin ya da çikolatanın kremaya karışması sağlanır. İstenirse bu işlem mikser yardımıyla da yapılabilir. Light margarin veya çikolata sayesinde kremanın kurumaması ve daha lezzetli olması sağlanır. Hazırlanan krema oda sıcaklığında soğutulduktan sonra buzdolabına alınır ve iyice soğuması beklenir.
Ardından pasta aşağıdaki tarife göre hazırlanır.

Diyet Kedi Dili Meyveli Pastanın Hazırlanması
Çember şeklindeki pasta kalıbının kenarlarına, uzun oval şekildeki kedi dilleri dizilir. Daha sonra pastanın tabanına, kedi dili hamuru ile hazırlanmış yuvarlak pandispanya kekinin bir tanesi koyulur. Tabandaki pandispanya, ıslatma sosu ile ıslatıldıktan sonra, istenilen meyve kekin üzerine döşenir Meyvenin üzerine önceden hazırlanmış olan ekler kreması, krema torbası yardımıyla sıkılır. Dondurucudan çıkmış ve suyunu çok bırakan böğürtlen gibi meyveler kullanılacaksa, pandispanya sürülen ıslatma sosu çok az kullanılmalı ya da hiç kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kedi dili pandispanyası ıslandığında çok güçsüz olacak ya da eriyecektir. Pastanın ikinci katı da aynı şekilde hazırlanır. Pastanın en üst katına kedi dili pandispanyasının son katı koyulur. En üst kattaki kedi dili pandispanyanın üzerine krema sürülmez ya da çok istenirse az miktarda ince bir tabaka halinde sürülebilir. En üst katın üzerine meyveler karışık bir halde dizilir. Meyveler hava ile temas ettikçe kuruyacağı için meyvelerin üzerini kaplamak üzere şekersiz toz jöle ile jöle sosu hazırlanır Meyveler pastanın üzerine dizilmeden önce bu jöleye batırılir. Bu sayede meyvelerin hava ile temasa önlenmiş olur. Aynı şekilde meyveler pastanın üzerine dizildikten sonra, sıvı haldeki jöle yavaş bir şekilde meyvelerin üzerine dökülerek aradaki boşlukların da kapanması sağlanır. Daha sorna pasta dolaba koyularak soğutulur. Soğuma tamamlandıktan sonra pasta çemberden çıkarılır. Yan taraflara döşenmiş olan kedi dillerinin düşmemesi ve güzel bir görüntü vermek amacı ile pastar etrafına kurdele sarılır.

kedi dili meyveli pastam2

Beyaz ve sarı renkli meyveler için hazırlanan jöle
Arzu edilirse kırmızı renkli meyveler için de kullanılabilir.)
MALZEMELER
100 gr. su
10 gram, tatlandırıcı
10 gram, toz jöle
200 gr. şekersiz soğuk elma suyu

Yapılışı:
Su kaynatılır ve ocaktan alınır. Bu sıcak suya önce jöle ve tatlandırıcı arkasından elma suyu eklenir ve karıştırılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Jöle soğuyarak donduktan sonra üzerinde bîr köpük tabakası kalmış olabilir. Bu tabaka bıçak yardımıyla saydam olan bölümden ayrılır. Sadece saydam olan bölüm kullanılır. Saydam olan bu bölüm tekrar ısıtılarak sıvı hale getirilir ve istenildiğinde açık renkli meyveler için bu jöle kullanılır. Buradaki en önemli nokta, jöleyi ocağın üzerinde çözmek isterseniz, jölenin çok çabuk yanacağıdır. Bu nedenle jöleyi benmari yöntemiyle çözmek en iyisidir. Ocakta çözmek isterseniz sürekli başında durarak karıştırmanız ve yanmadan ocaktan almanız gerekecektir.
Kırmızı renkli meyveler için kırmızı renkte jöle hazırlanır. Çilek, vişne gibi meyveler pastanın zerine yerleştirilirken bu jöle kullanılır.
MALZEMELER
150 gr. su
100 gr. şekersiz vişne suyu
10 gr. toz jöle
12,5 gr. tatlandırıcı
5-6 adet çilek
Yapılışı:
Çilekler suda kaynatılır. Kaynamış suyun içerisindeki çilekler alınır ve su, berrak olması için süzülür. Süzülmüş olan bu sıcak suya önce jöle ve tatlandırıcı, arkasından vişne suyu eklenir ve karıştırılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Jöle soğuyarak donduktan sonra üzerinde bir köpük tabakası kalmış olabilir. Bu tabaka saydam olan bölümden bıçak yardımıyla ayrılır. Sadece saydam olan bölüm kullanılır. Saydam olan bu bölüm tekrar ısıtılarak sıvı hale getirilir ve istenildiğinde kırmızı renkteki meyveler için bu jöle kullanılır. Buradaki en önemli nokta, jöleyi ocağın üzerinde çözmek isterseniz, jölenin çok çabuk yanacağıdır. Bu nedenle jöleyi benmari yöntemiyle çözmek en iyisidir. Ocakta çözmek isterseniz sürekli başında durarak karıştırmanız ve yanmadan ocaktan almanız gerekecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Kadın sitemap, Dekorasyon sitemap, Yemek Tarifleri sitemap Yandex.Metrica